ניתוחי גוף

ניתוחי גוף אסתטיים מתבצעים עוד משנות השישים של המאה הקודמת ועומדים בבסיסו של תחום הכירורגיה הפלסטית. הליכים מגוונים אלה משמשים לעיצוב הגוף, לטיפול באזורים ספציפיים שמראם השתנה עקב לידות או ירידה במשקל והם אף עשויים לשפר את תחושת הדימוי העצמי. 
פרופ' אולמן בעל ניסיון רב בביצוע של ניתוחי גוף אסתטיים. הוא ייסד את השירות לרפואה אסתטית בקריה הרפואית רמב"ם, ניהל את המחלקה לכירורגיה פלסטית ואסתטית וכיום, מנהל את האגף הכירורגי בבית החולים. הנה כמה ניתוחי גוף שכדאי להכיר

מתיחת בטן

מתיחת בטן היא אחד מהניתוחים הנפוצים ביותר בתחום הכירורגיה הפלסטית. מטרתו היא לשפר את מראה הבטן באמצעות הסרה של עודפי העור וחיזוק השרירי הבטן. הניתוח מיועד בעיקר למטופלים שירדו באופן דרסטי במשקל (באמצעות ניתוח הרזיה- בריאטרי, או בשל דיאטה) וסובלים כעת מעודפי עור רבים. לצד זאת, ניתוח מתיחת בטן מתבצע פעמים רבות גם בקרב נשים לאחר הריונות ולידות, בעיקר לאחר הריונות מרובי עוברים או הריונות עם עוברים גדולים יחסית. במצבים אלה העור והשרירים שבאזור הבטן נותרים רופפים ואינם חוזרים למצבם הקודם אחרי הלידה.
מתיחת בטן


מדוע הבטן אינה חוזרת למצבה המקורית לאחר שינויי משקל קיצוניים?
אצל רובינו, ובייחוד בגילאי הביניים ובגילאים מבוגרים יותר, ירידה משמעותית במשקל או לידות משפיעים על העור באופן משמעותי היות וסיבי הקולגן והאלסטין בגילאים אלה פוחתים. כתוצאה מכך, העור הופך פחות אלסטי ורפוי. אצל נשים פעמים רבות הדבר מתבטא בבטן הדומה לזו המתפתחת במהלך ההיריון.

כיצד מתבצע הניתוח?
ניתוח הסרת עודפי עור מחייב לרוב ביצוע של חתך רוחבי (מקצה אגן אחד ועד לקצה המקביל) וחתך נוסף סביב הטבור. כך ניתן להרים את עור הבטן ולחשוף את השרירים.
למעשה, חיבור השרירים שהופרדו מהווה את הבסיס למתיחת הבטן ואלה מהווים את הבסיס ועליו ימתח העור כלפי מטה. לאחר חיבור השרירים מוסרים עודפי העור והטבור ממוקם מחדש.

מה צפוי בתקופת ההחלמה?
ברוב המקרים יהיה צורך בהשארה של נקזים למשך 3-7 ימים כדי לאפשר את ניקוז הנוזלים המצטברים תחת העור שהופרד. התפרים אשר משמשים לסגירת החתכים הניתוחיים הם פנימיים ונספגים.
כאבים לאחר הניתוח יורגשו בעיקר בעת שינויי תנוחה, אך למרות זאת תזוזה לאחר הניתוח חיונית כדי למנוע סיבוכים, כמו תסחיפי קרישי דם לריאות. כדי להקל על הכאב ניתן להשתמש במשככי כאבים ללא מרשם  (אופטלגין, אקמול).
במהלך חודש ההחלמה הראשון יש להשתמש בחגורת בטן לאורך כל שעות היממה, פרט לזמני הרחצה.
ניתן וכדאי לבצע הליכות קלות כבר ביום שלאחר הניתוח,  ובהדרגה לתוך כ-6 שבועות ניתן לחזור לפעילות מלאה, כולל כפיפות בטן.

האם ישנם מצבים שבהם ניתוח מתיחת בטן אינו מומלץ?

מעשנים, אלה הסובלים מיתר לחץ דם וסוכרת, עלולים לסבול מסבוך של נמק העור, בחלק התחתון של החתך, ומפתיחת התפרים במקום זה.  לכן, טרם ביצוע הניתוח חשוב להפסיק לעשן במשך כ-6 שבועות וכן לעבור בדיקה רפואית מקיפה ולוודא כי מחלות הרקע מאוזנות. פרט למקרים קיצוניים כדאי לעבור את הניתוח לאחר סיום תקופת הלידות.

הגדלת חזה

ניתוח הגדלת חזה הוא ההליך הכירורגי הפופולארי ביותר בקרב נשים צעירות, נשים שעברו ירידה משמעותית במשקל וכן גם נשים לאחר הריונות ולידות. באמצעותו ניתן להשיב את המראה המלא של החזה ולשפר את מראהו. בגילאים צעירים יותר, ניתוח זה מומלץ גם כאשר קיימת א-סימטריה בולטת בין השדיים.
הגדלת חזה

כיצד מתבצע הניתוח?
הניתוח מתבצע בהרמה כללית, או בהרגעה עמוקה המשולבת עם הרדמה מקומית.דרך חתך של 4-5 ס"מ המבוצע לרב בקפל התחתון של השד (כדי להחביא את הצלקת), יוצרים כיס מעל לשריר בית החזה בו יוחדר השתל. במיעוט המקרים, ובעיקר אם מדובר בנשים רזות מאוד עם מיעוט של רקמת שד, הכיס ימוקם מתחת לשריר בית החזה.

האם ניתן לשלב ניתוח הגדלת חזה עם הרמת חזה?
במקרים בהם בנוסף להתרוקנות תוכן השד קיימת גם נפילה שלו בגין עודפי עור, יתבצע במקביל הליך להרמת החזה באמצעות כריתה מובנית של עודפי העור, תוך שחזור הנפח החסר באמצעות משתל הסיליקון.
הרמת חזה מספקת אמנם תוצאה אסתטית, אולם החיסרון בהליך זה הוא הימצאות של צלקות בולטות יחסית, מסביב לעטרה ולאורך השד (כמו סוכריה על מקל). לעיתים, כאשר אין צורך להוסיף נפח לשד, מבצעים הרמה בלבד.

האם תמיד יש צורך בשימוש בשתל סיליקון?
בשנים האחרונות נעשים ניסיונות רבים לשיווק של הגדלת חזה באמצעות הזרקות חוזרות של שומן עצמי. אולם חשוב לדעת כי ברוב המטופלות הדבר אינו מתאפשר, הן בשל מיעוט שומן והן עקב ספיגה חלקית שלו לאחר ההשתלה. לכן יש צורך בשימוש במשתלי סיליקון.
הדיון בנוגע לכדאיות השימוש בשתלי סיליקון מלווה אותנו שנים רבות, אך העובדות מדברות בעד עצמן: סיליקון הוכח כחומר בטוח לשימוש, לא פחות ואף יותר מהחומרים המשמשים להחלפת מפרקים; שביעות הרצון מניתוחים אלה גבוהה מאוד. כאן המקום לציין  ששתלי הסיליקון משמשים גם לצורך שחזורי שד בנשים שעברו כריתת שד עקב התפתחות של גידול ממאיר או כריתה, כטיפול מנע.

האם החדרת השתלים עלולה לגרום לסיבוכים כלשהם?
אחד מהסיבוכים המדוברים ביותר לאחר ניתוח הגדלת חזה הוא התכווצות או התקשות של הקופסית. הקופסית היא רקמת חיבור אשר עוטפת את השתל לאחר שמוחדר לגוף וכך מבודדת אותו משאר האיברים. התכווצות שלה יכולה להתרחש בדרגות שונות לאחר הניתוח והיא מובילה לשינוי במרקם השד -ממבנה רך למבנה נוקשה ורגיש. כדי להפחית סיבוך זה יש המשתמשים במשתלים בעלי מרקם מחוספס ועדין.
חשוב לציין כי ההנחות בנוגע להתפתחות של תסמונות שונות כתוצאה משימוש במשתלים מחוספסים מעולם לא זכו לאישור מדעי. בנוסף, באשר להתפתחות של סרטן מסוג לימפומה עקב שימוש בשתלים בעלי חספוס גס נמצא קשר חלש ביותר, ומנגנון היווצרותו טרם הובהר.
עוד כדאי לדעת כי מדובר באירוע נדיר מאוד. ניתוח הגדלת חזה נחשב לאחד מההליכים הכירורגיים הבטוחים והפופולאריים ביותר.

איך יש לנהוג במהלך תקופת ההחלמה?
כדי להקל על אי הנוחות ניתן ליטול משככי כאבים ללא מרשם. התפרים המשמשים לסגירת החתך הניתוחי נספגים ואין צורך בהוצאתם.
במשך כעשרה ימים לאחר הניתוח יש להימנע מהרמת הזרועות. ובנוסף, במשך כחודש יש להשתמש בחזייה שהולבשה בסיום הניתוח לאורך כל שעות היממה, פרט לרחצות. לאחר תקופה זו מומלץ להשתמש במשך היום בחזייה כדי להימנע מנפילה של החזה עקב כוח הכבידה.

האם יש צורך בהחלפת השתלים לאחר תקופת זמן מסוימת?
על -פי הנחיות ה-FDA אין צורך בהחלפת המשתלים אחרי פרק זמן מסוים. למעשה, יש לבצע החלפה של השתלים רק במקרים שבהם זוהה דלף בבדיקת MRI. 

הקטנת חזה לגבר (גניקומסטיה)

גניקומסטיה היא תופעה שכיחה יחסית בה לאחר סיום ההתבגרות נותרת בשד הגברי כמות מסוימת של רקמה. הסיבות לתופעה מגוונות ובהן השמנה ניכרת, שינויים הורמונליים, נטייה גנטית, וכן גם שימוש בתרופות מסוימות.
במקרים קשים, התופעה אינה כוללת רק היווצרות של רקמת שד עודפת, אלא גם רקמת שומן ועור. אם קיימת גניקומסטיה חמורה מתפתחים שדיים הזהים לשדי נשים.

באיזה גיל ומתבצע הניתוח וכיצד?
הניתוח מתבצע לרוב לקראת סיום גיל ההתבגרות (אחרי גיל 17), בהרדמה כללית או בהרדמה מקומית בשילוב עם הרגעה עמוקה. לרוב, הניתוח מתבצע דרך  חתך בחלק התחתון של העטרה (החלק הכהה של רקמת השד) דרכו מתבצעת שאיבה של השומן וכריתה של רקמת השד, תוך שמירה על כ-1 ס"מ של רקמה מתחת לעטרה,  כדי למנוע שקיעה של האזור. לאחר מכן, הפטמה והעטרה ממוקמות מחדש. במקרים חמורים יש לבצע גם כריתה של העור העודף, בעוד שמקרים קלים יותר ניתן להסתפק בשאיבה יסודית של השומן בלבד דרך חתכים זעירים בהיקף העטרה.
הצלקת כאמור, חבויה יחסית. והיא בצורת חצי סהר במחצית התחתונה של העטרה התפרים הינם פנימיים ונספגים.

מה צפוי בתקופת ההחלמה?
לרוב, אין צורך בימי מנוחה רשמיים ונטילה של משככי כאבים ללא מרשם מסייעת בהקלה על אי הנוחות ומאפשרת תפקוד בסיסי.  לאחר כעשרה ימים ממועד ביצוע הניתוח ניתן לחזור לפעילות באופן הדרגתי. יש להשתמש בחגורה מתאימה במשך של כחודש ימים, למעט הרחצות.
התוצאה הסופית תתקבל אחרי מספר חודשים ועד כשנה לאחר הניתוח. 

הסרת נגעי עור בלייזר
נגעי עור החשודים כממאירים מטופלים לרוב במסגרת הציבורים. אולם פעמים רבות, נשים וגברים פונים/ות כדי להסיר נגעים שפירים, אשר מהווים פגם אסתטי ובולטים על פני הפנים, בית השחי והצוואר.
ברוב המקרים,  נגעים אלה נוצרים בשל התפתחות של נקודות חן או שרכי עור, כמו גם עקב עיבוי רקמת הקרנית של העור.

איך ניתן להסיר את הנגעים?
הנגעים מוסרים לרוב באמצעות לייזר CO2. הפעולה מתבצעת תחת אלחוש מקומי ולרוב הגלד שנותר נושר מעצמו לאחר כשבועיים.  בסיום תקופת ההחלמה העור מקבל לעיתים גוון בהיר מעט יותר מהעור שסביב. חשוב להשתמש במסנני קרינה בעלי הגנה גבוהה (SPF 50 לפחות), כדי להפחית את הסיכוי לשינויי צבע באזור הטיפול. בכל מקרה יש לשלוח דגימה מהנגע שהוסר לבדיקה היסטולוגית כדי לשלול ממאירות. על הטיפול להתבצע על-ידי רופא שהוסמך בביצוע של טיפולים מסוג זה ובקיא בפתולוגיות של העור.
כדי למנוע הופעה של נגעי עור ממאירים ולשמר את מראה העור, חשוב להשתמש במסנני קרינה באופן קבוע (בעלי SPF 30 לפחות או SPF 50 עבור בהירי עור).

שאיבת שומן

זהו הליך כירורגי שנועד כדי לעצב את הגוף באמצעות טיפול באזורים ספציפיים שבהם קיים שומן עמיד לכל דיאטה. בקרב נשים, קיימת הצטברות של שומן באזור הירכיים החיצוניים והפנימים, כמו גם בחלק הפנימי של הברך ובקרב גברים ישנה נטייה להצטברות של שומן באזור המותניים.
חשוב לציין כי ניתוח שאיבת שומן אינו מהווה חלופה לשיטות ההרזיה השונות ואין הוא מחליף ניתוחים כמו מתיחת בטן , זרועות וירכיים שבהם הבעיה העיקרית היא עודפי העור.

מהו מהלך הניתוח
הפעולה מתבצעת בהרדמה אזורית ובמהלכה מבצע הרופא המנתח מספר חתכים זעירים דרכם מחדיר הוא "מחטים" חלולות בעלות קצה קהה עם חורים צדדיים המשמשים לקליטת השומן.
המחטים מחוברות למכונה אשר יוצר תת לחץ ומשמשת לשאיבת השומן מהאזורים שסומנו.
לאחר הפעולה יש ללבוש סוג של מחוך המותאם לאזורים שנשאבו. הכאבים לאחר הניתוח נסבלים וניתן להקל עליהם תוך שימוש במשככי כאבים ללא מרשם. לאחר הניתוח, ניתן להתנייד מיידית.

מהם הסיכונים?
הסיבוך העיקרי בשאיבת שומן הוא היווצרות של קפלים בעור בשל היעדר אלסטיות של הרקמה.
בנוסף, אם התבצעה שאיבת יתר עלולים להיווצר שקעים באזור הניתוח. חשוב לציין כי אם מתבצע על-ידי מומחה בכירורגיה פלסטית שעבר הכשרה מתאימה, תוך הקפדה על שאיבת כמות השומן המותרת (עד ל-5 ליטרים בהליך אחד), הליך שאיבת שומן בטוח מאוד ומספק לרוב תוצאה אסתטית.

הרמת חזה

אחד הניתוחים הנפוצים יותר בתחום עיצוב חזה האשה הינו הניתוח הקרוי: הרמת השדיים. ניתוח זה נפוץ בעיקר אצל נשים שסיימו את פרק הילודה, אחר שהניקו את ילדיהן, חווים התרוקנות של השדיים ובמקביל "נפילה" שלהם. כמו כן, נפוץ אצל נשים שעברו תהליך של הרזייה משמעותית, אם בעקבות ניתוח (נפוץ מאד בימנו) או דיאטה משמעותית. מטרת הניתוח הינה הבאת העטרה והפטמה חזרה למקומן המדוייק (בערך במקביל לקו התת שדי), תוך שמירה על העצבוב ואספקת הדם. הניתוח נעשה בהרדמה כללית, והוא עשוי לכלול הכנסת משתל סיליקון, אם כי, כאשר יש די רקמת שד, ואין האשה מבקשת תוספת של נפח, ניתן לעצב את השד מהרקמה הקיימת. כעקרון, יש דמיון מה בין ניתוח הקטנת שדיים (שמביא גם להרמתם) לניתוח זה. החסרון העיקרי של הניתוח שהוא מותיר צלקות סביב העטרה, ולאורך החלק המרכזי של השד. לעיתים נוספת צלקת קטנה בחלק התחתון של השד. לאחר הניתוח מומלץ ללבוש חזייה מיוחדת יומם וליל במשך חודש ימים, ולאחר מכן, רק במשך היום. יש להפסיק לעשן לפני הניתוח, ותתכן בעייה בהנקה לאחריו.