טיפולים משלימים

בשנים האחרונות טיפולים אסתטיים הפכו לאחת מהחלופות המרכזיות לשיפור מרקם העור ולהצערת הפנים. אף על פי שלא מדובר בפתרונות המחליפים ניתוח, הם עשויים לשפר משמעותית את מראה עור הפנים  והם מהווים אפוא את הפתרון  לקמטים הבינוניים והשטחיים. הנה כמה טיפולים שכדאי להכיר

פילינג

פילינג היא פעולה שמטרתה "גיהוץ" הקמטים והסרה של נגעי עור שפירים וממאירים המופיעים עם התקדמות הגיל ובעיקר עקב חשיפה ממושכת לשמש בשנים עברו.
העיקרון העומד בבסיס הפעולה הוא כאמור: יצירה של כוויה מבוקרת מדרגה שניה, המובילה לקילוף של שכבת העור החיצונית (האפידרמיס) וחלק קטן משכבת העור האמצעית (הדרמיס). כך, ניתן להחליק את עור הפנים, להעלים קמטים שטחיים ואף נגעי שמש מרובים.
קיימות שלוש דרכים שבאמצעותן ניתן להשיג את הכוויה השטחית והמבוקרת אשר עומדת בבסיסו של טיפול פילינג: שיוף מכאני, כימי (חומצה) וטיפול באמצעות לייזר.
העור החדש שנוצר לאחר הטיפול הוא בעל תכונות של עור צעיר. למעשה, זוהי השיטה היחידה שבאמצעותה ניתן להיפטר מקמטים עדינים.

פילינג בלייזר

לדעתי, הפילינג בלייזר היא השיטה המועדפת,  מאחר שהיא מאפשרת הסרה מבוקרת ומותאמת לכל אזור בפנים. לאחרונה השתנה עקרון הטיפול ובמקום לסרוק שטחים, הסריקה היא של נקודות. שיטה זו  תורמת לקיצור זמן ההחלמה ונחשבת לשיטת הבחירה כיום. הטיפול מתבצע תחת הרגעה עמוקה כדי למנוע כאב.

מה צפוי בתקופת ההחלמה?

חשוב לציין כי הפילינג נחשב לטיפול מורכב יחסית בעל החלמה ממושכת אף יותר מניתוח הרמת פנים, אך עם זאת, זהו הטפול המתאים יותר לפנים חרושות בקמטים, וכן לעור עם פגמים מרובים ומפושטים.
בתקופת ההחלמה הראשונה הפנים מתנפחות ויש הפרשה. הטיפול הוא במריחת וזלין, וטיפול מניעתי באנטיביוטיקה וכנגד חיידקים ווירוסים.  בהמשך הפנים הופכות אדומות.  יש להישמר באופן קפדני מחשיפה לשמש, אלא עם מסנן קרינה בעל דרגת הגנה של 50.
האדמומיות חולפת בהדרגה 3-6 חודשים ממועד ביצוע הטיפול, אז העור מתחדש ומקבל גוון בהיר יותר. בשל כך שהעור החדש עדין מאוד, גם בהמשך  יש להשתמש באופן קפדני במסנן קרינה בהגנה של  SPF 50 בכל חשיפה לשמש.
הטיפול מיועד לפנים בלבד והצוואר מטופל רק באופן שטחי מאד, מה שעלול ליצור הבדלי גוון ומרקם בין האיברים הללו. עם זאת, אם מתבצע בהתוויות הנכונות התוצאות דרמטיות ועם טיפול המשכי מתאים (שימוש במסנן קרינה ביום וקרם המכיל נגזרת של ויטמין A  מדי לילה) הן נשמרות לכל החיים. 

הזרקות

ההזרקות מהוות כיום את אחד מהטיפולים האסתטיים הפופולאריים ביותר ופעמים רבות אף נחשבות כחלופות פשוטות יותר לפעולות כירורגיות הדורשות זמני החלמה ממושכים.

באופן גס, ההזרקות למטרות אסתטיות מסייעות בהשגת שתי מטרות עיקריות
1. טיפול בקמטים דינאמיים (שנוצרו עקב פעילות מוגברת של שרירי הפנים), זאת על ידי החלשת שרירים שפעולתם מוגזמת וגורמת להופעת הקמטים.

2. מילוי של אזורים בהם חלה הידקקות של הרקמה השומנית התת עורית (לרוב בשל גיל או בעקבות הרזייה קיצונית).

טיפול בקמטים דינאמיים
לקבוצה זו שייכים חומרים המכילים את רעלן הבוטוליניום, כמו בוטוקס ודיספורט, המוזרקים להחלשת השרירים הגורמים ל"קמטי החיוך" בצידי העיניים ולקמטי הזעף והקמטים הרוחביים באזור המצח.
הפעולה אורכת דקות ספורות, ולפניה רצוי למרוח קרם אלחוש אשר מפחית באופן דרמטי את כאב הדקירות. לרוב, התוצאה הראשונית תיראה לאחר כחמישה ימים ותחזיק כשלושה חודשים, אחריהם יהיה צורך בטיפול נוסף לשימור התוצאה.
למרות הסברה הרווחת, חשוב לציין כי כל עוד מתבצעות על-ידי רופא מיומן הזרקות של בוטוליניום טוקסין אינן גורמות למראה קפוא ולא טבעי. הזרקות אלה מיועדות לשליש העליון של הפנים כדי לספק מראה הרמוני.

הזרקה של חומרי מילוי
חומרי מילוי מסייעים בהשבת הנפח לאזורים שהידלדלו עקב ההתבגרות, כמו למשל הלחיים השפתיים והסנטר ולמילוי של קמטים בינונים בעיקר. ישנם מספר סוגים של חומרי מילוי: 

שומן עצמי

הזרקת שומן עצמי מתבצעת ע"י שאיבת שומן ממקום בו הוא נמצא ביתר (בטן, מותניים עכוז). הפעולה מתבצעת תחת הרדמה מקומית. השומן שנשאב עובר תהליך של זיקוק ומוזרק בו זמנית למקומות החסר.  היתרון המרכזי בהזרקות שומן הוא כי התוצאה מחזיקה לזמן בלתי מוגבל, להוציא מצבים שבהם חלה ירידה משמעותית במשקל. מנגד, חשוב לדעת כי בשבועות הראשונים מתרחשת ספיגה של כמחצית מהחומר שהוזרק, דבר המחייב הזרקות חוזרות ו/או הזרקת יתר בטיפול הראשון, וגורר זמני החלמה ארוכים יותר.

חומצה היאלרונית

זהו חומר המילוי המלאכותי הנפוץ ביותר, הזהה בהרכבו לחומצה המצויה באופן טבעי בגוף. לכן, הזרקות של חומצה היאלורונית אינן גורמות לרוב לתגובה אלרגית ולתופעות לוואי משמעותיות, פרט לשטפי דם קלים. למעשה, התוצאה נראית באופן מידי וניתן לחזור לפעילות כבר למחרת הטיפול.
התוצאה מחזיקה לרוב כשנה שלאחריה מומלץ לחזור על הפעולה.